Podíl Čechů, jež neplatí včas dluhy, loni klesl na 8,09 pct

Podíl Čechů, jež neplatí včas dluhy, loni klesl na 8,09 pct

Loni se mírně zlepšila schopnost Čechů splácet své závazky. Ke konci prosince mělo dluhy po splatnosti 8,09 procenta všech dospělých obyvatel země, zatímco koncem roku 2014 to bylo 8,23 procenta. Nejhorší situace zůstává v Ústeckém kraji. Informovalo o tom sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o klientech s potížemi se splácením závazků. Počet občanů s dluhem po splatnosti v registru Solus klesá s výjimkou jednoho čtvrtletí kontinuálně od září 2014.

Celková dlužná částka po splatnosti evidovaná v registru fyzických osob sdružení činila ke konci roku 52,7 miliardy Kč, o rok dříve byla 51,4 miliardy korun. Celkem evidoval Solus ke konci loňského roku více než 700.000 občanů s dluhem po splatnosti.

Dlouhodobě nejméně potíží se splácením eviduje sdružení v Kraji Vysočina a ve Zlínském kraji. Naopak v Moravskoslezském kraji, Karlovarském kraji, Ústeckém a Libereckém kraji dluží členům sdružení Solus více než deset dospělých osob ze sta.

Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví informaci o existenci dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků. Sdružení vzniklo v létě 1999. Mezi členy je nyní 16 bank a stavebních spořitelen, 19 nebankovních finančních institucí, 11 telekomunikačních operátorů, dva distributoři energií a obchodní řetězec.

23.5.2016