Polovina Čechů má nehypoteční dluh, nejčastěji se jedná o osobní půjčku

Polovina Čechů má nehypoteční dluh, nejčastěji se jedná o osobní půjčku

Polovina Čechů má nějaký osobní nehypoteční dluh. Nejčastěji jde o osobní půjčku. Podobné výsledky lze najít nejen v ČR, ale napříč Evropou. Zatímco čtvrtina Čechů je spokojena s výší svých úspor, s mírou svého zadlužení je nespokojeno 45 % obyvatel.

Výdaje Evropanů rostly v uplynulém roce především v oblastech výdajů na bydlení, služby, jídlo nebo zdraví. Dotazovaní napříč starým kontinentem naopak dokázali nejčastěji ušetřit na výdajích za oblečení, dovolenou nebo volnočasové aktivity.

Polovina Čechů (49 %) dluží nějaké peníze (i vedle případného hypotečního úvěru). Pětina z nich má osobní půjčku, jeden z deseti dluží prostřednictvím kreditní karty, stejný počet pak má přečerpaný účet. Asi 8 % dluží rodině a přátelům. Nejméně zadlužených občanů v rámci Evropy je v Nizozemsku, kde má osobní dluh necelá třetina lidí.

Na opačném pólu stojí Turecko se třemi čtvrtinami zadlužených obyvatel nebo Spojené státy, kde dluží 65 % lidí. Jak výsledky průzkumů ukazují, stává se život na dluh standardem pro vysoký podíl obyvatel, a to nejenom u nás. Jde přitom o rizikovou disciplínu, kdy i relativně nízké dlužné částky dokážou při nenadálých finančních potížích narůst do rozměrů, které přestane jedinec či domácnost zvládat. Pokud se domácnost dostane do situace, kdy potřebuje půjčit peníze, je důležité vybírat důvěryhodného partnera s korektní nabídkou úrokové sazby a dalších poplatků. Prioritou domácnosti by pak mělo být půjčku co nejdříve splatit a začít spořit tak, aby bylo možné podobné situace v budoucnu řešit z finanční rezervy.

11.5.2016